Gołębie i inne ptaszki….na zajęciach w bibliotece

Gołąb, sroka, wrona, bocian, skowronek, kawka i inne ptaki „przyleciały” na spotkanie z cyklu „Porozmawiajmy o…”. Wiosenna aura i obchodzony 9 kwietnia Światowy Dzień Gołębia zainspirowały nas do rozmowy, bo przecież jaki gołąb jest – każdy widzi, ale…

Rozpoczęliśmy zatem nasze spotkanie od dawki wiedzy, którą znaleźliśmy w książce pt. „Moja pierwsza encyklopedia. Ptaki”. Wiemy już, że te ptaki, wbrew przekonaniu, nie są głupie. Gołąb posiada około 10 tyś. piór, ma świetny wzrok, rozpoznaje siebie w odbiciu lustra, żyje około 20 lat i posiada zdolność powrotu nawet z odległych miejsc. Z tej umiejętności korzystali już Egipcjanie, a podczas II wojny światowej ratowały życie wielu żołnierzom roznosząc różne tajne informacje. Ptakami inspirowali się także malarze i literaci, dlatego przeczytaliśmy kilka wierszy Brzechwy, Fredry i innych autorów. Niektóre były bardzo śmieszne. Poznaliśmy także najszybszego gołębia Europy – Bolta, którego zakupił milioner z Chin za niebotyczną sumę pieniędzy.

Po tych ciekawostkach przyszła pora na zagadki o różnych innych ptaszkach. Dzieci odgadywały, wskazywały, umieszczały na tablicy i podpisywały różne rodzaje ptaków. A na zakończenie sami zrobiliśmy ptaszki, które poruszają skrzydełkami. Zobaczcie.