Mikołaj Kopernik wakacyjnym gościem biblioteki

Mikołaj Kopernik wielkim uczonym był !

Dlatego w minioną środę i piątek na chwilę przenieśliśmy się do XVI wieku, by wraz z uczestnikami półkolonii letnich organizowanych przez Gokis Kąty Wrocławskie poznać tę znakomitą i ważną dla Polaków postać.

Posługując się mapą ruszyliśmy wspólnie w podróż. Przeczytaliśmy fragment książki Zbigniewa Nienackiego pt. „Pan Samochodzik i tajemnice Fromborka”.  Oczami wyobraźni ruszyliśmy do Torunia, Fromborka, Padwy i Bolonii, gdzie urodził się, przebywał i studiował znakomity astronom, matematyk, lekarz i kanonik. Następnie, podczas wspólnego wesołego tańca, poznaliśmy planety układu słonecznego i  doświadczyliśmy heliocentrycznej teorii,  bo przecież Kopernik wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię. Rozwiązywaliśmy także krzyżówki, zgłębiliśmy historię Indeksu Ksiąg Zakazanych, do którego wpisane było na wiele lat dzieło astronoma „O obrotach sfer niebieskich”. Na koniec, by tradycji stało się zadość, wykonaliśmy autorskie prace plastyczne. Tym razem były to konstelacje planet. Było naukowo, twórczo i interesująco. Dziękujemy za spotkanie.