GMINNY OŚRODEK KULTURY I SPORTU W KĄTACH WROCŁAWSKICH facebook (71) 316-61-41 biuro@gokiskwr.pl

GOKiS Kąty Wrocławskie

GOKiS Kąty Wrocławskie

  Nadchodzące wydarzenia

 • Wyszukiwanie na stronie


 • Biuletyn Informacji Publicznej

 • Wirtualny Spacer po GOKiS

AKTUALNOŚCI

II Przegląd Zespołów Ludowych FOLKĄTY

IMG_20220828_172945

II Przegląd Zespołów Ludowych FOLKĄTY za nami.

Komisja w składzie:

 1. Przewodnicząca Komisji – Hanna Matusz – choreograf Zespołu Tańca Ludowego „Hanka”
 2. Członek Komisji – Renata Kowalczyk – Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Smolcu
 3. Członek Komisji – Marek Szozda – Przedstawiciel firmy DEFRO – Sponsora Dożynek Gminnych 2022
 4. Sekretarz – Anita Kruczykowska-Nykiel – st. instruktor ds. kultury w GOKiS

W przeglądzie wzięło udział pięć zespołów ludowych.

Zespół Trzy Dęby – zwycięzca I edycji FOLKĄTÓW. Założony w 1982 r. z inicjatywy Marii Suchackiej w Kudlewie zespół występował w różnego rodzaju przeglądach i festiwalach. Nurt muzyczny zaciągnięty jest z kresów wschodnich – Lwów. Nagrali 4 płyty. W trakcie Folkątów zaprezentowali utwory: ,,Jedzie rolnik z pola”, ,,Kawalerem ja byłem”; ,,Mam ja konisie”; ,,Buja księżyc”; ,,Winko piję”.

Zespół Olbrachtowiczanki – pochodzący z Olbrachtowic zespół reprezentuje swoją miejscowość i Gminę Sobótkę na wielu scenach. Dwukrotnie byli na radiowej liście przebojów Radia Wrocław. Zaprezentowali piosenki: ,,Andzia”; ,,Siano”; ,,Kowal”; ,,Traktorzysta”; ,,Furman”.

Zespół Rozmaryn z Rogowa Sobóckiego prowadzi działalność od 1985 r. Zdobywa różne nagrody i wyróżnienia. Zespół prezentował się również na antenie Radia Wrocław. Wykonuje pieśni folkowe, religijne, patriotyczne. W trakcie Folkątów zaśpiewali: ,,Ławeczka”; ,,Za las chłopcy”; ,,Czarne oczka”; ,,Nie chciała mi dać”; ,,Sarna”.

Duet Zakręconych Dwóch – zespół powstał w 2021r. na potrzeby festiwalu biesiadnego w Wińsku, gdzie reprezentował Gminę Kąty Wrocławskie. Występuje na zaproszenia sołectw Olbrachtowice, Rogów Sobócki, Kamionna, Piława, Smolec, Sadków, gmin oraz miast takich jak Strzelin, Wiązów. Wykonuje covery piosenek ludowych, folkowych, góralskich, cygańskich. W czasie przeglądu zaśpiewali: ,,Marysiu buzi daj”; ,,Czerwone i bure”; ,,W stodole na dole”; ,,Gdzie jesteś cyganeczko”; ,,Złotooki sen”; ,,Hej z góry, z góry”; ,,Skowroneczek”; ,,Amigo”.

Malinianie to zespół pokoleniowy, z korzeniami górali podhalańskich,  który powstał na bazie kapeli .,Zagorzanie” Członkowie kapeli Malinianie to osoby, które podtrzymują tradycje górali  podhalańskich. Już od samego początku istnienia kapela była bardzo mile postrzegana w lokalnym środowisku. W swym repertuarze grają muzykę z Podhala i różnych kultur regionów Polski.

Początkowo zespoił występował okazjonalnie, jednak dzięki wsparciu Gminnego Ośrodka Sportu Kultury i Rekreacji gminy Wisznia Mata, u1. Szkolna 1, sukcesywnie się rozwijał, co zaowocowało licznymi występami na terenie Dolnego Śląska. Kapela zajęła II miejsce w Radio Wrocław w jesiennej liście przebojów 2019.

Elementem wyróżniającym zespół to członkinie występujące w strojach zaprojektowanych według autentycznych tradycyjnych wzorów górali podhalańskich. co jest ważnym elementem tożsamości mieszkańców Malin.

 

Komisja konkursowa działając na podstawie regulaminu konkursowego, biorąc pod uwagę kryteria:

 1. wybór repertuaru, strój, kostiumy, dodatkowe rekwizyty;
 2. walory artystyczne i poziom reprezentowanych elementów tradycyjnej kultury w zakresie tańca, śpiewu, muzyki;
 3. umiejętność przekazywania kultury ludowej na scenie, ogólny wyraz artystyczny, wydobycie właściwego nastroju dla publiczności;

każdy z Członków Komisji za każdy element danego kryterium przyznał 1-5 punktów. Po zliczeniu głosów Komisja postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

 • I MIEJSCE – ZESPÓŁ ROZMARYN
 • II MIEJSCE –ZESPÓŁ MALINIANIE
 • III MIEJSCE – OLBRACHTOWICZANKI
 • WYRÓŻNIENIE – TRZY DĘBY
 • WYRÓŻNIENIA – ZAKRĘCONYCH DWÓCH

Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział i gratulujemy.

no images were found

 • PARTNERZY

 • Gmina Kąty Wrocławskie
 • TENIS STOŁOWY

OSTATNIO W GOKIS

Skip to content