GMINNY OŚRODEK KULTURY I SPORTU W KĄTACH WROCŁAWSKICH facebook (71) 316-61-41 biuro@gokiskwr.pl

GOKiS Kąty Wrocławskie

GOKiS Kąty Wrocławskie

    Nadchodzące wydarzenia

  • Wyszukiwanie na stronie


  • Biuletyn Informacji Publicznej

  • Wirtualny Spacer po GOKiS

AKTUALNOŚCI

Wystawa prac Ireny Fijałkowskiej – haft wrocławski – znany, nieznany…

Serdecznie zapraszamy na wystawę lokalnej artystki, kątczanki – Ireny Fijałkowskiej.

Pani Irena to wieloletnia członkini Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Estetka, od zawsze wrażliwa na piękno otoczenia.

Pierwsze umiejętności hafciarskie zdobywała pod okiem mamy.  Przez wiele lat prowadziła biuro ubezpieczeń na ul. Staszica w Kątach. Mimo że ani wykształcenie, ani życie zawodowe ( za wyjątkiem kilku miesięcy przepracowanych w pracowni artystycznej) nie wiązało się bezpośrednio ze światem sztuki , był on stale obecny w życiu naszej artystki. Pani Irena wiąże to z wpływem swojego znaku zodiaku- Byki zazwyczaj obdarzone są dużą wrażliwością artystyczną i potrzebą upiększania świata wokół.

Członkini grupy hafciarskiej skupionej wokół znanego wrocławskiego artysty plastyka- Czesława Rodziewicza. I właśnie ta grupa stworzyła unikalny i lokalny haft wrocławski, który pan Czesław nazywał „igłą malowane”

Jednym z dzieł, które wyszły z rąk pani Ireny było 5 obrusów wyhaftowanych tą właśnie techniką dla kościoła parafialnego w Kątach.

Swój talent pani Irena realizowała także w innym tworzywie- skórze, z której wykonywała zegary i kompozycje kwiatowe w drewnianych ramach. Te dzieła zazwyczaj sprzedawały się od ręki i zapewne zdobią wiele domów, nie tylko w naszej okolicy.

Ta niezwykła wystawa, która jest dowodem na tworzone z wysiłkiem dziedzictwo kulturowe naszych ziem, to prawdziwy unikat. Haft wrocławski to jedna z dziedzin artystycznych nieodkrytych, może nawet zapomnianych. Przekonajcie się Państwo, odwiedzając nasza wystawę, jak utalentowanych twórców mamy w okolicy.

Prace można podziwiać od 1 do 30 czerwca w Regionalnej Izbie Pamięci w Kątach Wrocławskich.

 

  • PARTNERZY

  • Gmina Kąty Wrocławskie
  • TENIS STOŁOWY

OSTATNIO W GOKIS

Skip to content